Drobečková navigace

Úvod > Montáž > Montáž střešních oken

Montáž střešních oken

 Výběrem střešních oken to všechno začíná. Montáží střešních oken do střechy to vše vrcholí.

Montáž střešních oken do střešního pláště je velice specifická a specializovaná. Složitost montáže střešních oken závisí na skladbě a složení střechy. Jednoduchá montáž střešních oken proběhne na střeše bez paropropustné, hydrozilační folie a naopak velice složitá a velice náročná montáž střešních oken bude na střeše s nadkrokevní izolací s požadavky na provedení stavby v režimu  Pasivní dům.

 Montáže střešních oken mají jeden společný začátek.

Montáž střešních oken

Začínáme rozměřením prostoru, kde budou střešní okna nainstalována. Pokud se dostaneme z půdy přímo na střešní latě, můžeme si vše potřebné  doměřit. V případě použití  nadkrokevní izolace, nebo i sádrokartonového podhledu, musíme si nejdříve udělat sondu do střešního pláště pro zaměření umístění střešních laťí.

Střešní okna se musí montovat  v návaznosti na použitou střešní krytinu a je nutné dodržet požadavky výrobců střešních krytin i výrobců střešních oken. Pokud by byla provedena montáž bez dodržení nutných požadavků ze strany výrobců, výrobci neposkytují záruku a nenesou odpovědnost za případné vady.

Montáž střešních oken se dnes provádí na montážní laťě, které vymezují prostor pro umístění střešního okna.

Nejdříve je nutné udělat otvor v paropropustné folii a následně instalovat drenážní žlábek nad střešní okna. Drenážní žlábek slouží k odvodu případného kondenzátu, který vystoupí na vnější stranu paroropustné folie. Případně  vody nashromážděné nad střešním oknem. Drenážní žlábek se instaluje vždy, když se jedná o dvouplášťovou konstrukci střechy. Tedy při použití kontralaťí.

Samotná montáž střešního okna se provede v návaznosti na požadavcích, jestli se jedná o střešní okna se zateplovací sadou nebo s již integrovaným zateplovacím blokem. Střešní okna musí být osazena tak, aby již při montáži byla plně funkční a nic jim nebránilo v používání. Spodní hrana střešního okna se osadí do roviny pomocí vodováhy a následně se vyrovnají vodorovné i svislé spáry mezi křídlem a rámem. Následuje instalace límce z paropropustné folie z důvodu odvodu kondenzátu na vedlejší pole než je střešní okno. Paropropustná folie se následně napojí na instalovaný drenážní žlábek.

Pokud je prováděna instalace střešních oken s vodotěsným podstřeším, vytvoří se uzavřený prostor pro střešní okno včetně zateplovacích bloků a následně se vše utěsní pomocí instalační pásky a plně osazené střešní okno se dolepí do vodotěsného sytému. Při použití nadkrokevních izolací doporučuje montáž střešních oken do vodotěsného podstřeší a jeho následné napojení na nadkrokevní izolaci pomocí rozšířeného zateplovacího bloku.

Montáž střešního okna a provedení paropropustného límce je velice důležitá pro dlouhodobé kvalitní a bezproblémové užívání.

Po montáži střešních oken, folií i parotěsných límců následuje instalace oplechování dle typu střešní krytiny.

Střešní krytina je upravena tak, aby byla těsně zařezána ke stojaté drážce na boku  oplechování a dostatečně překryta přes horní díl oplechování.

Kvalitně provedená montáž střešního okna je základ spokojenosti zákazníka

Montáž střešního okna působí jako jednoduchá skládanka, ale vyžaduje kvalitní provedení jednotlivých kroků.

Střešní okna s trojskly dnes  váží od 40kg do 140 kg. Montáž velkoformátových střešních oken vyžaduje i větší počet montážníků a zvyšuje důraz na kvalitu montáže.

Montáž střešních oken doporučujeme přímo od specialistů na střešní okna.

Naše firma provádí montáže střešních oken již od roku 1990 a specializujeme se výhradně na střešní okna od roku 2000. Provedli jsme montáže již více ne 3.000 ks střešních oken o různých značek a výrobců. Střešní okna spolu vybereme, domluvíme a následně i namontujeme.

Na provedenou montáž střešních oken poskytujeme záruku 5 let.

Střešním oknům rozumíme a vždy najdeme to správné řešení pro vás.

Výběr střešního okna

Střešní okna se rozdělují podle typu otevírání – Kyvná, Výsuvně kyvná, výklopná nebo s bočním otevíráním. V návaznosti na zvolený typ střešních oken proběhne výběr velikosti střešního okna.

Velikost střešního okna je závislá od velikosti osvětlovaného prostoru a využití podstřešních místností. Jiné světelné požadavky budou  na ložnici sloužící k přespání a daleko náročnější  požadavky budou pro  dětský pokoj s hernou. Velikosti střešních oken se odvíjí od šířkového rozměru a následně délkového rozměru. Střešní okna se vyrábí v šířkové výrobní řadě 55, 65, 74 (78), 94, 114 i 134cm. Délkové rozměry střešních oken  jsou 78, 98, 118, 140, 160, 180 cm. Společnou kombinací šířkového i délkového rozměru dostaneme velikost střešního okna např. 74cm šířka x118 cm délka.

Pro základní osvětlení podkrovních prostor se velikost střešních oken řídí v poměru 1:10. Velikost střešního okna by měla odpovídat minimálně jedné desetině podlahové plochy. Pokud požadujeme větší prosvětlení, je nutné osadit větší střešní okna, nebo udělat kombinaci střešních oken vedle sebe nebo nad sebe.

Velikost střešních oken a s tím i spojená montáž střešních oken se řídí trámovou konstrukcí krovu celé střechy. Šířka střešních oken se odvíjí od rozteče krokví od sebe. Pokud požadujeme instalaci širších střešních oken, jak je šířka mezi krokvemi, je nutné udělat krokevní výměnu.

Při instalaci střešních oken do novostaveb je většinou již uvažováno o velikostech střešních oken a konstrukce krovů je již upravena dle potřeb.

 

chvíle před montáží.JPGstřešního okno po montáži.JPG

 

 Montážní otvor pro střešní okno.jpgMontáž střešního okna do půdních prostor.střešní okno při montáži z půdy.jpg

 

Drenážní žlábek na dvouplášťové střeše, provedený v paropropustné folii.

Drenážní žlábek při montáži střešních oken.jpg